lõuna surfarid
avaleht varustus opetused lohesurf jääsurf

esileht  »  õpetused  »  KURSISõIT

Järgnev jutt on minu isiklik arvamus ja ei sellega ma ei võta vastutust järgiproovimisest tulenevate tagajärgede eest.

Race sõit ehk kursisõit (formula windsurfing ingl k) on võistlus, kus eesmärgiks on läbida kiireimini etteantud rada.

Tavaliselt puuduvad rajal külgtuule otsad. Rada (poid) viiakse vette nii, et esimene on krüssu (vastutuule) märk; siis allatuule märk ja siis finish. Raja pikemaks venitamiseks sõidetakse tihti 2-3 ringi. Viimasel ajal on rajad huvitavamaks ja keerulisemaks läinud (külgtuule stardid, märgi(poi) võtmine erinevalt poolt jne). Rajaskeemid pannakse alati enne sõitu teadetetahvlile (Official Notice Board - ONB).

Trimm: Purje, mastikauguse, sträppide ja uime omvaheline trimm on peen teadus. Tegelt on teadusest asi kaugel ,kuna seadistused  on nii personaalsed, et suurt midagi mõõta polegi. Sellest hoolimata on purje trimmimisvahemik näha purjel ja laua soovituslikud seadistusmõõdud on internetis saadaval. Neid kasutades on tõenäone, et väga mööda ei panda. Kõige parem on enda trimm leida sama varustusega treeningkaaslasega kõrvuti sõites ja ise trimmi ükshaaval muutes ning muudatust analüüsides. Treeningkaaslane ei tohi samal ajal midagi muuta ja peab sõitma stabiilselt. Kindalsti tuleb vaadata, et trimmimine ei kujuneks teisele "ärategemiseks" - et ei oleks tuule katmist, eest pikalt ärasõitmist jne. Suhteliselt levinud on purjetrimmimisel meetod, kus alt tõmmatakse sõltumata tuulest strabiilse mõõduni ja trimmitakse outahul kitiga (nööri ja ploki süsteem poomil purje tagaliigi trimmimiseks). Algajate enamlevinud viga võistluspurjede trimmimisel on see, et ei usuta mõõte ja alt tõmmatakse liiga vähe peale.

Trenn: Lähtudes tavalisest võistlusrajast on mõtet treenida ainult krüssu koos kiirete pautidega ja allatuult koos kiirete jibedega. Kõige parem on treenida mitmekesi leppides kokku sõidetava raja ja startides korraga.

 Start: Võistlustel on stardil väga suurt osa. Stardist tekkivad vahed suure tõenäosusega säilivad kuni lõpuni ja stardis kaotatud aega tagasi võita raske. Suurte purjedega stardiliinil seismisel tekib sein ja tuul vaikib. Alati. Selle vältimiseks on mõistlik teha nn lendstart. Tavaliselt on stardiprotseduur 6 minutiline: punane lipp: 6min stardini, kollane 3min ja roheline start. Suhteliselt kindel moodus heaks stardiks on kasutades stardikella: seistes stardiliinil selle koha peal, kus plaanid startida paned kolme minutipeal külgtuules ajama ja keerad 1.30 enne starti ringi. Kui kõik klapib, siis peaks täpselt stardi ajaks täie kiirusega ja õiges kohas olema.

Slaalom: Üks äraütlemata tore ala on ka slaalom. Slaalomis pannakse tavaliselt rajaks 8-kujuline külgtuule slaalom ja peetakse tingimustes, kus tuulemiinimum on  7ms. Kahjuks on see võistlusvorm praktiliselt väljasurnud seepärast, et väga raske on korraldada tuulemiinimumile vastavaid võistlusi. Kui slaalomlauad olid tavaliselt 90-110 liitrised ja 50-60cm laiused ja slaalompurjed 5-7m2, siis tuulemiinimumi langetamiseks on hakatud tootma ka sama purjesuurusega varemglisserivamaid laudu laiusega 70-80cm (näit Starboard HyperSonic ja Fanatic Slalom)

Reeglid (siin on olulisemad minuarust):

  1. Parem-vasak halss: vasak käsi ees (vasak halss) sõitaja peab teed andma paremal halsil liikujale.
  2. Ülemine-alumine: samal halsil (sama käsi ees) sõites peab alltuule sõitja teed andma krüssajale, ehk alumisel on õigus.
  3. 1 minuti jooksul enne starti ei tohi üle stardiliini olla

Piirangud: olulisemaks ka eestiskehtivaks piiranguks on uime pikkus 70cm. Ülejäänud piirangud on selles mõttes ebaolulised et tootjad ei tooda suuremat purjeid kui 12,5m2 (poomi maksimaalne pikkus 300cm ja mast 600 cm) ja laudu (laius 100 cm, raskus 8 kg)

Lingid: Väga hea stardiõpetus ; Formula guru PhilMcGain´ ülevaatlik jutt ja nipp, kuidas rada mitte valesti sõita ; Gaastra ,  NeilPryde.com ja Neilpryde maui foorum - palju formula teemasid ; Eesti Purjelaualiidu võistlusseletused, määrused ja juhendid formulawindsurfing.org ; üks tore pilt vt Buzianise(us34) uime  ; täieneb....