lõuna surfarid
avaleht varustus opetused lohesurf jääsurf

esileht  »  UUDISED

» kõik uudised

01-04-2024 11:20   Autor: martti  
Kahetsusväärselt on Vabariigi Presidendi Kantseleil jäänud märkamata Juhan Peedimaa mõõdetamatu panus LE surfikultuuri arendamisel. Sestap otsustas surfilehe meeskond vea parandada. Intiimsemas seltskonnas andsime üle elutööpreemia kuldse kujukese. Palju õnne! 
Samas on meile teada, et Dominikaani Vabariik autasustab Juhanit Merisiiliku III klassi ordeniga, mis antakse üle järgmisel vetteminekul Cabaretes. Veelkord palju õnne! 

Täname siinkohal LE surfielu pikaaegseid toetajaid ja  sponsoreid Werro Wool, Eesti Mootorfoili Arenduskeskust, Viagrat ja Ibuprofeeni. 
 

 
27-02-2023 03:16   Autor: martti  
Meie vägilane Juhan Peedimaa, mees LE metsade ja rabasoode vahelt näitas oma võimu ja vägevust, seljatades hulga kõlavate nimedega välismaa kangelasi Cabaretes toimunud Masters Of Ocean 2023 võidukatsumisel. Sajad tunnid tiksumist ja meeleheitlikku käimapumpamist LE järvedel ei ole olnud kasutud! Rasketes tuuleoludes tõi just see kogemus võidu, mis jääb pikaks meelde ja igavesti ajalooraamatute esilehele. 


Saadjärve Kuningas, Trepika Meister, Maailmamere ja Ookeaniavaruse Valitseja JussJuss, Balz, Enrico jt.Action on põhiline, muu pole oluline!
 
08-04-2022 18:27   Autor: martti  
Mis imeasi see tiivafoil siis on? 

Kui ajada jälgi tiivafoili arenguloos, siis läheb pilt kiiresti segaseks. Igal juhul tiib, kui selline oli juba pikalt olemas. Pilte ja videoklippe mitmesugustest prototüüpidest on internetis leida. Alati mainitakse leiutajana Tom Magruderit ja tema Wind Weaponi kaheksakümnendatest. See oli siis mastiga purjelaua külge kinnitatud linnutiiva imitatsioon.

 Hilisemast ajast on katsetatud käes hoitavaid purjelaua purje sarnaseid jäigal karkassil konstruktsiooniga Kitewing tiibu ja 2011 aastast Slingshoti asutaja Tony Logoszi lohesarnase konstruktsiooniga pumbatavat Slingwing tiiba.  Aga tavalise purjelaua või surfilaua liikuma panemiseks jäi nende tiibade veojõust natuke väheks ja ilmselt oli see ka füüsiliselt raske. Sobis pigem talisportlastele ja rulatajatele.

Foili ja SUP laua arengutega olukord muutus ja Tony Logosz otsis oma prototüübi kapist välja. Üks versioon on, et otsiti võimalusi foilimise ohutumaks õppimiseks. Väidetavalt sai Tony 2015 aastal oma tiiva foililaual ka tööle. Aga siiski jäi leiutis veel neljaks aastaks seisma. Samal ajal mõlkusid sarnased mõtted juba ka teiste peades ja kui muutusid kättesaadavateks suured foilide esitiivad jõutigi loogilisele tulemusele. Tundub, et katsetajaid oli mitmeid. Tõeline plahvatus toimus pärast Flash Austini Youtube video avaldamist 2018 märtsis. Järgmisel hooajal olid Naishil ja Slingshotil juba esimesed versioonid varustusest saadaval.

 Pildil Flash Austin omavalmistatud tiiva ja SUP foiliga.

 
Nii lohetajatel kui purjelauduritel tekib tiivafoili vaadates küsimus: miks? 

Lühidalt leiab vastuse selles visuaalis.

Foil on loomult effektiivne, vajab väga vähe veojõudu, mistõttu "jõuetu" tiib sobib komplekti suurepäraselt. Varustus on lihtne ja seda on vähe. Pole vaja trapetsit ega purjelauale omaseid pisividinaid.  Tiiva kasutatav tuuleulatus on väga suur, suurem kui lohel. Puhanguline tuul mõjutab tiiba vähem kui lohet või purje. Üleliigset veojõudu on lihtne välja lasta. Ei vaja suurt rigamisplatsi, vee peale saab minna igas võimalikus kohas. 

Kui läheb lainesõiduks, siis tiivafoil pakub erakordselt palju rõõmu ka kehvemapoolsetes  tingimustes. Lainesõit saab uue tähenduse.  Tuule/laine suund ei ole enam nii oluline ja sobilikke tingimusi leiab sealt, kust pole varem osanud aimatagi.  Vabadust on rohkem, lainesõit ei ole  piiratud ainult allatuult liikumisega ja käib puhtalt laine jõul.

Tiivafoil on turvaline. Õppimise käigus oht foiliuimede otsa kukkuda on kindlasti olemas, aga merehätta jäämine ei ole teema. Kui tiib katki läheb, saab üsna lihtsalt kaldale tagasi aerutada. Kui laualiiš katkeb ja laud minema läheb, jääb tiib ikka ujuvvahendiks ja seda saab kasutada allatuult triivimiseks. Tiivafoiliga on mõeldav isegi maatuulega sõitma minek. Lohe või purjelauaga on sarnased olukorrad palju keerulisemad. 

Foilimist kirjeldatakse tavaliselt kui lendamist või vee kohal hõljumist. Paraleeli võib tuua ehk Back To The Future või Starwarsi filmides nähtud lendrula või motodega. Eks see üks eriline elamus on. Igaüks, kes on võimeline lohe- või purjelauasõitu õppima, saab hakkama ka foiliga. Aga, SELLE ÕPPIMINE EI OLE LIHTNE. Esiteks füüsiliselt on raske. Teiseks nõuab pühendumist. Õppimiskõverad on erinevad, mõni saab liikuma päevaga, mõnel läheb aasta. Mõnel tuleb teha valik, kas oma piiratud aeg kulutada selle uue ja ägeda alaga pusimisele või lihtsalt tunda end hästi, loobuda väljakutsest ja n.ö. triibutada lohega edasi. Hea uudis on see, et tiivafoil ei vaja õppimiseks ilmtingimata instruktorit. Saab netivideode abil iseseisvalt ka. Lohe õppimisega võrreldavaid ohte ega tehnilisi keerukusi pole. Halb uudis on see, et kindlasti on algul vaja suuremat n.ö. algajalauda ja lühemat foilimasti, millest kasvab jälle üsna kiirelt välja. 

Kõige mugavam on tipptasemel emotsiooni ja muid vajaminevaid vidinaid osta muidugi Taavilt.  Vaata maui.ee


 
18-01-2022 15:11   Autor: martti  
Meie omad LE kotkad said Häädemeeste Talvistel Meistrivõistlustel 14.jaanuaril korralikult tuule tiibadesse. Raigo 108,9 km/h ja Taho-Jaan 107,4 km/h maksimumkiirused, esikohad ja rekordid!!! Raigole esikoht ka võimsama lennutrajektoori  10,8m eest.
taho-jaan.jpg

 
28-11-2021 17:23   Autor: martti  
Björn Dunkerbeck kihutas purjelaua uueks kiirusrekordiks 103,67 km/h. 
Test


 
20-11-2021 18:42   Autor: martti  
Brian Talma, legend, veteran, De Action Man, SUP laua populariseerija jne. Midagi pole 25 aastaga muutunud, jätkuvalt glissis. Maailmas on palju surfirandu ja võib juhtuda, et ta Trepikale ei jõua. Kes tahab ühe meie aja ägedama surfariga patsu lüüa, peab kariibidele sõitma.
Test
 
04-07-2019 07:23   Autor: martti  
Selleks, et tüdrukute tähelepanu võita piisab lohetajale oma ilusa värvilise lohe pumpamisestki. Purjelaudurid peavad palju  rohkem vaeva nägema. Siin mõned näpunäited: 
 
28-05-2019 19:52   Autor: martti  
1949 aastal leiutati Stalini käsul NLiidu Teaduste Akadeemia Kõrgmolekulaarsete Ühendite Instituudi laboris kiud, millele ei leidunud välismaist analoogi. Nime LAVSAN sai see venekeelse  "лаборатории Института высокомолекулярных соединений Академии наук СССР" esitähtedest. Tõsi küll, sama asja olid ameeriklased patenteerinud juba varem ja jõudnud anda sellele turumajanduse loogikast tulenevalt mitmeid kõlavaid kaubamärginimetusi. Enam tunnevad purjesportlased dacron`i  nime ja teavad, kuidas sellest õmmeldud purjed erinesid lavsaanpurjedest. Tõepoolest nii (välja)venivat purjematerjali nagu lavsaan lääneriikides ei tehtud. Heal lapsel on palju nimesid:   terylene, tergal,  tetoron, mylar jne. Kõige selle taga on nüüdseks ligi 80 aastat tagasi sünteesitud polüetüleen tereftalaat.  Just seesama polümeer, millest on valmistatud kogu plastiktaara ehk PET pudelid ja palju muud meie ümber, mida ei pane enam tähelegi. 

Lohetajate silmad lähevad suureks iga paari aasta tagant, kui Teijingi tehas mõne uue kanga välja laseb. T9600, D2, Trinity, Quad-tex- ikka seesama polüetüleen tereftalaat.  Chang-Ho tehasest tuleb 2DR ja tõenäoliselt mõnest Hiina garaazist veel kümme erinevat. Lohede tootjad haibivad muidugi iga uuendust kui revolutsiooni. Tegelikult.. kanga arendus selle  kärisemiskindluse, kaalu ja eluea pikkuse kategooriates tundub olevat juba kompromisside tasemel. Netist võib leida kangaste kohta õige vastakaid arvamusi. Suurepärast effekti lohe eluea pikendamisel annavad pigem mitmesugused spreid UV ja liiva eest kaitsmiseks. Tehasest tulnud uutel lohedel on sedsorti keemia peale lastud, aga mis liigub, see kulub. Lõuna-Eesti loherahvas pole neid tooteid veel korralikult avastanud, aga pole seda päikest ka ju õieti ja liivagi on vaid Kauksis.  

Kontrollimata andmetel on ehitatud Teijingi tehase kõrvale euroopast pärit PET taara ümbertöötlemiseks vabrik. Piltlikult öeldes ühest otsast kallatakse konteineritäis kokkupressitud taarat sisse ja teisest tulevad välja kenasti rulli keeratud kiiskavad 2019 aasta lohed ja purjed. On ikka kavalasti välja mõeldud.  :)   


 
18-05-2019 03:59   Autor: martti  
Mina rumal arvasin, et mu õitsele puhkenud elujõud ja nooruslik säde on tulnud rohkest puuvilja tarbimisest ja igapäevasest surfist. Hoopiski mitte!! Uuemad teaduslikud uuringud on tõestanud justnimelt aftersurfi imettegevat toimet elus- ja isegi eluta organismidele. Pildil oleva 75+ eluaastates Cabarete ikooni Poppi silmapaistvas vitaalsuses võib muidugi oma osa olla ka palmi külge naelutatud Neitsi Maarjal.


 
02-05-2019 04:50   Autor: martti  
Paadunud lohesurfari meelest võib purjelauasõit küll tunduda väljasureva spordialana, aga see ei ole teps mitte. Peale seda, kui Taavi sel kevadel foili alla kruvis, peab tõdema Galileo Galilei kuulsa ütluse "Eppur si muove" paikapidavust. Head nimepäeva Maia, Maie, Maiu ja maui.ee !    
 
25-04-2019 17:58   Autor: martti  
Kuidas toimetada surfamisega seonduvas keeleruumis, kus kogu mõjutav keskkond on läbivalt inglisekeelne? Keel on elav ja elu leiab oma raja nii või teisiti. Merendussõnavara on meil pärit peamiselt hollandi keelest ja ulatub otsapidi ladina keelde. Laenamine iseenesest ei ole halb. Peab lihtsalt järgima emakeele loogikat.
 
1.Tuleks hoiduda juba olemasolevate sõnade laenamisest. Kui meil on lohe, siis kite ei ole valikus.

2. Eesti keele kirjapilt on foneetiline. Hääldame nii, nagu on kirja pandud. Kõigi laenamiste juures tuleb algusest peale pöörata tähelepanu sellele, kuidas on võimalik inglisekeelset kirjapilti eestindada (juhul, kui tõlkimine pole võimalik.) Selleks on omad mugandamise põhimõtted. Vahel on see lihtne, vahel tekivad värdsõnad. Mina eelistaks leash võimaliku eestinduse "liiš" asemel kasvõi ohelikku. Mugandamine või tõlkimine ei ole alati mõistlik. Kusagil on tasakaalupunkt, millest alates on targem kasutadagi tsitaatsõnu või termineid. Siiski, mida vähem viimaseid, seda parem.

3. Segakeelne väljendus, kus tekstis on mitu keelt omavahel suvaliselt pooleks põimitud mõjub üldjuhul halvasti. Võõrkeelsete ehk tsitaatsõnade kasutamisel tuleb need märkida kaldkirjas. Kui see ei ole võimalik, siis jutumärkides. Korrektne käänamine käib ülakomaga. Viide.

4. Inglise keel ei peaks muutma eesti keele reegleid. Mitmel pool on mulle silma jäänud läbiva suure algustähe inglisekeelepärane  kasutamine. Iseenesest väike asi, aga rikub üldmulje. Viide reeglitele.

Kokkuvõtteks. Surfamine on lahe. Korrektne emakeel ei peaks olema tüütu kohustus või relikt.  Soovin kõigile selles vallas loomingulisust ja mängurõõmu. Aitähh kiire tagasiside eest neile, kellele teema korda läheb ja kes aitasid nupukesest liigse emotsiooni maha laadida.         

 
13-04-2019 01:45   Autor: martti  
Taavi tegi Saadjärvel ajalugu! Kogu oma surfarikarjääri kestel on ta väsimatult püüdnud tõestada, et ka ilma tuuleta saab glissata. Nüüd on see siis lõpuks TEHTUD! Kas vajaminevaid tiibu ja propellereid sel hooajal Taavi Surfisalongist ka  osta saab, ma pole kindel. Küsida ju võib, aga kellele ei meeldiks uhkelt glissata, samal ajal, kui KÕIK teised on kaldal ja ootavad tuult?  
 
06-04-2019 22:30   Autor: martti  
Tahaks tähelepanu juhtida tootele, mis näib Võrtsjärve oludesse sobivat nagu poomiots silmaauku. Pehme kattega surfilauad on viimase paari aastaga teinud läbi tohutu tootearenduse. Brunottil on tehtud esimene spetsiaalselt lohetamiseks mõeldud seeria S-TECH, aga viimase hinnaklass on juba teistsugusest liigast. California bränd Catch Surf pakub samal ajal pehme kattega Wave Bandit 4`10`` lauda hinnaga 150 USD!!! Amazoni link. Konkreetne mudel on saanud lohefoorumites igati positiivset tagasisidet. 

Mis oleksid siis sellise imerelva eelised:
* kaal 2,5kg teeb silmad ette ka kõige kõrgema sooritusvõimega epo surfilaudadele. See tähendab varast glisseerimist, elavat sõidutunnet, kergeid hüppeid, leebet koormust põlvedele jne. liigestele.
*maht 35l tähendab varast glisseerimist olematu tuulega, piisavalt kandvust ka 90kg surfarile (just nii tüsedaid lubab Catch Surf lauale, see ei ole ainult lastele!)
*pehme kate tähendab murevaba elu. Ei pea põdema kriimude ja mõlkide pärast transpordil. Ei ole nii valus maanduda peale untsuläinud trikki laua peal. Hoiab su kontsasid põrutuste eest. (Uskuge mind, see on probleem, kui mitu päeva järjest kõva lauaga sõita.) 

Kokkuvõttes on tegemist keskmise Vello lauaga, mis sobib  vabastiili lammutamiseks ja niisama hullamiseks olematu tuulega. Vahel sekka ka lainetesse ja lastele mängida. Kõrguse võtmine ei ole selle laua jaoks probleem. Laud tahab vaha, aga kuivõrd Võrtsul käib sõitmine nagunii enamjaolt sussides, siis ka see ei muutu tüütuks. Sooritusvõime puudujääke kompenseerib ohtrasti lustifaktor.

Kes hakkas huvi tundma, tasub uurida, millega tegelevad Ben Gravy  ja  Jamie O“Brien ja mida sellest Catch Surfi ideoloogiast üldse arvata. Arvestades meeste euroopavallutusplaane, siis tasub toodet otsida euroopa veebipoodidest. Mõni mees on peale esimest sõitu oma vanad lauad nurka visanud. Kahjuks ma ise seda imeasja proovinud veel ei ole.. 

 
01-04-2019 14:27   Autor: martti  
Lõpuks on minu aastakümnete pikkust pingutust siiski märgatud. On uhke tunne küll olla top 100 hulgas! Kahjuks mitte surfiajakirja "kaanetüdrukuna", aga elustiiliajakiri teeb pea sama välja. Sees on palju põnevat, osta saab hästivarustatud surfipoodidest: Tartu Surfhousist ja Taavi Tiiriku käest.


 
18-03-2019 13:32   Autor: martti  
Loetud päevad on jäänud veehooaja alguseni. Tänasest jääle minek ametlikult keelatud. 
 
14-03-2019 15:50   Autor: martti  
Lõuna surfarid (loe: eesti rahvas) on surmani tüdinud sellest inglissmannide keele laiutamisest tuulesõltlaste sõnavaras. Ja ehkki seda pursitakse miskipärast üle terve maailma, pole sel meie armsa emakeelega võrreldavat kaunist haldjakõla. Pole seal helisevat R-i ega L-i ja isegi, kui seda räägib meie president, siis kõlab see parimal juhul unise ja nohusena. Seepärast tänasel Kristjan Jaagu sünniaastapäeval on paslik meelde tuletada, et Eesti Keele Instituudil on MERESÕNASTIK ja muid vahvid sõnastikke. Meie esivanemail oli kalapaadis iga köieotsa ja puutüki kohta olemas oma sõna! 

On sündinud ka idee panna Jõesuusse elusuuruses Kristjan Jaagu ja Keiti Vilmsi käsikäes kujud vaatamas järvele ja valvamas eesti keele ilu üle. Ja isegi, kui see pronksi valatud ei saa, siis on nad ikka seal ja valvavad, sest ideed on oma olemuselt surematud.

Head emakeelepäeva!

  kite- siug 
kiteloop- siukeerd 
bladder- pumbats 
depower- malletus 
swivel- keerovurr 
chicken loop- üsakulatsk 
donkey dik- plint 
oh shit! loop/handler- pelgunabits 
leash- ohelik, köüds 
quick release- turvatrikkel 
twin tip- katõ otsõgaq iloplaat 
re-launch- vahtsõalostus 
surf straps- kängitsad 
swich stance- küüsakil 
pop up- müsa 
freeride- lõbusõit, krassat
go pro- hindäimehtüs kaamõra 
line up - kerrukarivi

 
12-03-2019 18:41   Autor: martti  
Ühel päeval, aasta võis olla 2008, peatus mu krundi teeotsas tsikkel. Mul on üksjagu tsiklimeestest sõpru, aga väike mees igavesti suure baigiga ei tulnud tuttav ette. Kiivri alt koorus välja Väike Tom! Ta tundis huvi, tuli vaatama, kuidas mul mu peavoolust erineva majaehitusega läheb ja kas tema valatud vundamendile ka müürid on juba kerkinud. Aitähh kaasaelamise eest, aitähh, et Sa Lõuna Surfarite seas olid ja emotsiooni jagasid. Sinu Ristnas lajatatud killud on klassika ja iga Su LE lehel talletunud pildi pealt vaatab vastu naerul nägu. Mäletada on palju. Puhka rahus. 

Hooaeg on varsti algamas, jagame oma surfamisi ja utsitame neid, kes argipäeva sekeldustesse on kinni jäänud ja poomid rooste lasknud. Emotsioonid on need, mis jäävad. 

 
24-05-2018 14:38   Autor: martti  
Tamme ja Jõesuu ilmajaamad windgurus: https://www.windguru.cz/11245
 
25-04-2018 20:14   Autor: martti  
Lahkus Eesti purjelaua vabastiili üks pioneeridest, kes jättis särava jälje ala arengusse.  Mitmekordne vabastiili meistrikate võitja A ja B liigades. Head teed Erki818!  Ajalooline video, kus peal EST818 ja kogu tolleaegse paremiku tegemised. 
 
23-10-2017 04:05   Autor: martti  
Aloha Tom ja Kristi soovitavad surfata aasta läbi: http://ajakirisport.ee/2017/10/19/surfisuvi-kestab-terve-aasta/
 
07-03-2017 15:09   Autor: martti  
Sõrves tehakse lohesurfile piirangud:  http://www.postimees.ee/4035763/looduskaitsealal-keelatakse-lohesurf-mootorpaat-aga-mitte


 
29-06-2016 18:27   Autor: martti  
Järgmisel nädalal toimub jällegi see paralleelmaailma suve peamine üritus: Võrtsjärve nädala regatt. Asukoht ikka nagu alati Tamme polder, lõpetuseks ikka nagu alati Tondisaare maratoni lühidistants.  Lähem info siin: https://www.facebook.com/vortsuregatt/


 
08-12-2015 16:03   Autor: martti  
Kaur Filippov ja Mikk Tuisk tegid uued rekordid: http://www.saartehaal.ee/2015/12/08/rekordid-lohesurfis-859-kmh-ja-169-meetrit/


 
29-08-2015 21:10   Autor: martti  


Eepilised hetked 10 aastat tagasi!  Aitähh Jussile montaazi eest.
 
Faktid: 
1. Arbo ristis forward loopi naistekaks. 
2. Sel päeval olid meestel närvid läbi ja peale tõmbasid KÕIK. 
3. Kõvemad mehed rääkisid edaspidi lõkke ääres ainult topeltluubist. Penny ja Krissi piltidele ja videodesse ilmusid puruks hüpatud purjed. 
4. Tige on meiega, aga surfab haruharva. 
5. F-asi on ja jääbki selliseks vastuoluliseks. Lihtne ja keeruline korraga. 

 
29-07-2015 16:11   Autor: martti  
Laupäeval, 1.augustil Rahinge Pool Party 2015 ja ühtlasi veelaua eestikate üks etappidest. Uus basseinilahedus!!! Loe lähemalt.